niedziela, 10 sierpnia 2008

Opisy i nasza-klasa

Na nasza-klasa.pl, najpopularniejszym obecnie portalu społecznościowym w Polsce prace w ulepszaniu treści i funkcjonalności trwają cały czas. Jednym z ewoluujących składników portalu jest funkcja „Aktywni znajomi”. Na czym ona polega? Otóż na tym, że możemy dokładnie wiedzieć, kto z naszych znajomych przebywa w danej chwili na stronie. Ponadto można szybko wysłać danej osobie wiadomość, bez potrzeby szukania jej w znajomych. Wystarczająca innowacja? Dla wszystkich, którzy pomyśleli „nie” napiszę teraz o ostatnim ulepszeniu z początku wakacji, czyli o opisach.
Jest jak na gadu-gadu – imię i nazwisko a zaraz pod spodem opis. Specjalnie zwlekałem z napisaniem artykułu, by dać sobie czas na obserwacje zjawiska. Po miesiącu myślę, że można wydać dość jednoznaczną ocenę opisom na nasza-klasa.pl.
Po pierwsze – mała popularność. Opisów używa niewiele osób, najwyżej dwie-trzy na dziesięć zalogowanych. Podejrzewam, że użytkownikom wystarczy po prostu wiedza o osobach online. Rzadziej korzysta się z funkcji wysyłania wiadomości, w przeciwieństwie do gadu-gadu, a więc opisy nie są tak chętnie umieszczane. Po drugie – wtórność. Jeśli ludzie umieszczają opis na portalu, najczęściej jest on kopią opisu na gadu-gadu. Czy to opis komentujący sportowe wydarzenie typu Olimpiada w Pekinie, czy życzenia urodzinowe (nasza-klasa.pl ma bardzo ciekawy system przypominania o urodzinach znajomych), czy zatrwożone wołania uczniów o dłuższe wakacje i krótszy rok szkolny, jednym słowem to samo co na komunikatorze. Jeśli już się zdarzy coś co nie jest kopią z gg, najczęściej nie ma polotu i nie zwraca uwagi.
Oceniłem tylko korzystanie z funkcji. Nie mogę nie pochwalić ekipy portalu, bo pomysł sam w sobie jest bardzo dobry. Przecież wszelkie możliwości wyrażania siebie są jak najbardziej potrzebne w naszym zwariowanym świecie. Poza tym jest to zawsze dodatkowa forma komunikacji.

Brak komentarzy: